Առաջարկվում է ստեղծել Հայաստան-Չեռնոգորիա բարեկամական խումբ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի  դեկտեմբերի 6-ի հերթական նիստում  ընդգրկված էր  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Սահմանագծման եւ սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին» Ազգային ժողովի  հայտարարության նախագիծը: Հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հաշվի առնելով նախագծում տեղ գտած մի շարք դրույթներ, հեղինակներին առաջարկել է նախագծի քննարկումն անցկացնել փակ ձեւաչափով:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ խմբակցությունը դեմ է հայտարարության նախագիծը փակ ձեւաչափով քննարկելու առաջարկին:
Քվեարկության արդյունքում  որոշվել է նախագծի քննարկումն անցկացնել  փակ ձեւաչափով:
Հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Հայաստանի խորհրդարանում Հայաստան-Չեռնոգորիա բարեկամական խումբ  ստեղծելու  առաջարկին: Էդուարդ Աղաջանյանը հայտնել է, որ Չեռնոգորիայի խորհրդարանում դեռեւս ամռանը նախաձեռնվել է Չեռնոգորիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ձեւավորման գործընթաց:

6 декабря на очередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям обсужден представленный фракцией “Армения” проект Заявления НС “О проблемах демаркации и делимитации”. Председатель комиссии Э.Агаджанян, учитывая ряд положений законопроекта, предложил авторам провести обсуждение в закрытом формате.
Депутат “Армении” А.Рустамян отметил, что фракция выступает против обсуждения вышеуказанного проекта в закрытом режиме.
По итогам голосования принято решение провести закрытое обсуждение проекта.
Комиссия проголосовала за предложение о создании в НС группы дружбы Армения-Черногория.   Э.Агаджанян сообщил, что еще летом в парламенте балканской страны был инициирован процесс формирования группы дружбы Черногория-Армения.